WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Cześć i chwała Bohaterom!
Michał Kusiak 05.08.2018
W piątek, 3 sierpnia miała miejsce bardzo ważna rocznica związana z czynem niepodległościowym, w którym swoją piękną kartę zapisali także przedstawiciele Zagłębia Dąbrowskiego.

Wielka szkoda jednak że o tej rocznicy pamiętało jedynie stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, że zapomniały o niej wszystkie urzędy i instytucje i to w tak wyjątkowym roku w którym świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

3 sierpnia 1914 roku, w Krakowie Józef Piłsudski utworzył Pierwszą Kompanię Kadrową, która liczyła ok. 150 żołnierzy i w skład której wchodziło kilkanaście osób związanych z Zagłębiem Dąbrowskim, czyli ok. 10% stanu osobowego tego oddziału!
W planach Piłsudskiego, nawiązujących do działań powstańców styczniowych Pierwsza Kompania Kadrowa miała wkroczyć do naszego regionu i tu zainicjować wybuch kolejnego powstania narodowego skierowanego przeciw rosyjskiemu zaborcy. Niestety, swoje plany w stosunku do Zagłębia Dąbrowskiego, z rozwiniętym już tu przemysłem i bazą surowcową mieli Niemcy chcący odzyskać utracony w czasach napoleońskich tzw. „Nowy Śląsk”. Niemiecka okupacja naszego regionu (nieco później także austriacka) spowodowała że Piłsudski musiał zmienić swoje plany i Pierwsza Kompania Kadrowa wkroczyła do zaboru rosyjskiego kierując się na Kielce…

W piątek, 3 sierpnia 2018 członkowie FdZD spotkali się w Sosnowcu, na cmentarzu katolickim aby uczcić symbolicznie tą rocznicę przy grobie Józefa Renika, jednego z żołnierzy Pierwszej Kompanii Kadrowej i późniejszego legionistę. Zapalono znicze i odmówiono krótką modlitwę za zmarłych bohaterów uczestniczących w tym czynie niepodległościowym.

Ta skromna uroczystość spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Sosnowca, którzy w tym czasie przebywali na cmentarzu. Po krótkiej „lekcji” historii w której otrzymali wyjaśnienia o tej rocznicy wyrażali wielkie zdziwienie że władze tego miasta świętują różne wydarzenia a o swoich własnych bohaterach leżących na tym cmentarzu niestety nie pamiętają! To przykry fakt i pozostaje mieć nadzieję że kiedyś to się w końcu zmieni…

Pierwsza Kompania Kadrowa
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka