WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Województwo śląsko-małopolskie
Michał Kusiak 21.02.2019
Chcielibyśmy uroczyście ogłosić, że właśnie złożyliśmy w urzędzie wojewódzkim oraz marszałkowskim w Katowicach petycję ws zmiany nazwy woj. śląskiego na śląsko-małopolskie. Naszą petycję wysłaliśmy także do najwyższych władz w państwie. Co szczególnie godne podkreślenia nie uczyniliśmy tego sami, ale z szeregiem organizacji z całej małopolskiej części województwa śląskiego, w tym takie które szczycą się długą historia działania.

Organizacje z Częstochowy, Zagłębia i z naszych stron łączy świadomość historycznego i kulturowego dziedzictwa, które musi podlegać szczególnej ochronie również w nazwie i heraldyce województwa, do którego nas przydzielono. To początek nowej drogi, drogi do upodmiotowienia nieśląskich części województwa i stworzenia prawdziwie silnego, wielokulturowego regionu administracyjnego, gdzie nikt nie będzie czuł się dyskryminowany, a jego małopolskie kulturowe dziedzictwo, zróżnicowane od Częstochowy przez Zagłębie po Żywiecczyznę będzie szanowane i promowane na równi ze śląskim. Poniżej nasze wspólne stanowisko, a w załączniku treść petycji.

Stanowisko organizacji regionalnych ws zmiany nazwy województwa śląskiego
na śląsko-małopolskie

Stowarzyszenie Beskidzki Dom oraz szereg stowarzyszeń regionalnych żąda zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie i wprowadzenia do heraldyki tego województwa symboli związanych z jego historyczną, małopolską tożsamością. Stanowisko to wynika z następujących faktów:
1) Wschodnia część województwa śląskiego jako historyczna Małopolska ma odrębną od Śląska historię, tożsamość i kulturę regionalną.
2) Dziedzictwo wschodniej części województwo jest lekceważone przez władze państwowe i regionalne, środki masowego przekazu oraz liderów opinii zarówno na Śląsku, jak i w kraju.
3) Podwójne nazewnictwo upodmiotowi wszystkie ziemie wchodzące w skład województwa i pozwoli mieszkańcom jego małopolskiej części czuć się współgospodarzami na równi ze Ślązakami.
4) Praktyka podwójnego nazewnictwa sztucznych regionów administracyjnych jest praktykowana w Europie, na przykład w Niemczech (kraj związkowy Badenia-Wirtembergia), Węgrzech (komitat Borsod-Abauj-Zemplin) czy Czechach (województwo śląsko-morawskie). Również w Polsce znajdziemy podobne przykłady (woj. kujawsko-pomorskie czy warmińsko-mazurskie). Wzorem właściwej wrażliwości historycznej może być powiat bielski ziemski, którego herb nawiązuje zarówno do tradycji małopolskich, jak i śląskich.
Nasze pismo składamy na ręce Prezydenta RP, Premiera RP, władz poszczególnych klubów parlamentarnych, Marszałka woj. śląskiego i małopolskiego oraz wojewody śląskiego.
Sygnatariusze:
1. Stowarzyszenie Beskidzki Dom, Bielsko-Biała
2. Stowarzyszenie Niezależni.BB, Bielsko-Biała
3. Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Będzin
4. Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich w Milówce, Milówka
5. Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich w Wilkowicach, Wilkowice
6. Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, Bielsko-Biała
7. Towarzystwo Miłośników Ziemi Bestwińskiej, Bestwina
8. Towarzystwo Miłośników Dankowic, Dankowice
9. Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka
10. Stowarzyszenie Lokalni, Częstochowa

W imieniu wymienionych wyżej stowarzyszeń i organizacji.
Prezes Stowarzyszenia Beskidzki Dom
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka