WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Powstanie Styczniowe w Zagłębiu Dąbrowskim
Michał Kusiak 22.01.2022
"(...) Już dzisiaj zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich sosnowieckich polityków, do samorządowców i władz miasta, do regionalnych organizacji pozarządowych, miłośników regionu i lokalnych mediów; w roku 2013, a więc za cztery lata będziemy obchodzić okrągłą, 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Tym samym, w lutym 2013 roku będzie to także 150 rocznica bitwy o Sosnowiec. Do tej daty jest jeszcze sporo czasu. Przygotujmy się i uczcijmy tę rocznicę w takim wymiarze, na jaki zasługuje!


Dlatego już dzisiaj apelujemy i proponujemy powołanie społecznego komitetu do sprawy zbudowania pomnika Powstania Styczniowego, który powinien zostać odsłonięty w dniu 7 lutego 2013 roku, wraz z odpowiednimi, towarzyszącymi uroczystościami. Mówienie o tym i podjęcie stosownych działań już teraz, na cztery lata przed 150 rocznicą pozwoli na to, że realizacja tego przedsięwzięcia będzie jak najbardziej realna. Realizacja tego przedsięwzięcia będzie nie tylko odpowiednim uczczeniem pamięci o tym historycznym wydarzeniu, ale także doskonałym sposobem na promocję Sosnowca i całego Zagłębia Dąbrowskiego. Któż bowiem dzisiaj w Polsce wie o tym, że opanowanie terenów naszego regionu i ustanowienie tu nie podziemnej, ale oficjalnej władzy Rządu Narodowego było czymś wyjątkowym w całej historii Powstania Styczniowego? Podręczniki o tym nie piszą, w szkołach o tym nie uczą. Nawet tu, w Sosnowcu i w Zagłębiu powszechna wiedza na ten temat jest znikoma".

Uczczenie 150 rocznicy Powstania Styczniowego, to nie tylko patriotyczny obowiązek, ale także właśnie doskonały pretekst, aby przypomnieć i podkreślić, tak jak na to zasługuje udział Zagłębia i Zagłębiaków w tym wydarzeniu (...).

Nie, to nie jest pomyłka z błędnym datowaniem! Tymi właśnie słowami, w imieniu własnym i stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego zwróciłem się w 2009 roku (13 lat temu!!!) do ówczesnych sosnowieckich decydentów i lokalnych instytucji. Niestety, właściwie bez żadnego odzewu. A słowa mojego apelu są zadziwiająco aktualne"

Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego po 2009 roku zrobiło wiele (choć oczywiście na miarę skromnych możliwości), aby temat Powstania Styczniowego w naszym regionie nagłośnić i przybliżyć. W 2010 roku wydaliśmy tzw. jednodniówkę "Powstaniec" oraz stworzyliśmy film, który do dzisiaj funkcjonuje w internecie. To te działania (m. innymi) przyczyniły się w dużym stopniu do tego, że w 2013 w Sosnowcu, a nie w innym miejscu odbył się wielki, patriotyczny koncert związany z rocznicą powstania. Tak jednoznacznie stwierdzili jego organizatorzy.

Pomnik jednak w Sosnowcu na 150 rocznicę nie powstał i nie ma go do dzisiaj. FdZD nie zaprzestało jednak działań, aby cały czas podnosić sprawę tego, najważniejszego wydarzenia w historii miasta i całego regionu. W 2016 roku wydaliśmy książkę "Na powstańczym szlaku - Zagłębie Dąbrowskie 1863", wznowioną z powodu wyczerpania nakładu już w 2017 roku. Podejmowaliśmy i nadal podejmujemy w tym temacie wiele różnych działań, które przedstawimy przy innej okazji. Nasz apel do władz miasta o budowę pomnika był i jest cały czas aktualny.

16 marca 2018 roku, na pierwszym, ogólnym spotkaniu nowo powołanego Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego podjąłem ten temat publicznie po raz kolejny. Obecni na tym spotkaniu przedstawiciele sosnowieckich władz miasta, Mateusz Bochenek (obecnie poseł na Sejm RP) i Michał Mercik (obecnie Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Kultury, Rozwoju i Dialogu Społecznego) w obecności dyrektora Instytutu, profesora Dariusza Nawrota oraz sali pełnej miłośników regionu JEDNOZNACZNIE ZADEKLAROWALI I ZŁOŻYLI PUBLICZNĄ OBIETNICĘ, że taki pomnik z całą pewnością powstanie! Że powstanie już wkrótce, przy okazji modernizacji placu przed dworcem PKP.

Od tego spotkania minęły już prawie cztery lata. Prace modernizacyjne przed sosnowieckim dworcem, według mediów powoli zbliżają się do końca. I tylko o pomniku dla uczczenia powstańców styczniowych jakoś cicho... Czyżby to były kolejne, po kolejce wąskotorowej i stałej ekspozycji o historii miasta czcze obietnice obecnych władz Sosnowca?

W 2023 roku, a więc już zaledwie za rok będzie kolejna, okrągła (160) rocznica wybuchu Powstania Styczniowego i powstańczej bitwy o Sosnowiec. Czy przy tej wyjątkowej patriotycznej okazji czeka nas kolejna, tradycyjna i sztampowa, 15-to minutowa uroczystość "do zaliczenia" hymn, przemowa, kwiaty, znicze, rozejść się?! Uroczystość pod tą marną tablicą na ścianie dworca? Czy naprawdę miasta nazywanego tak często stolicą Zagłębia Dąbrowskiego nie stać na to (a może jednak nie ma dobrej woli?) aby w końcu, w odpowiedni, dla jego rangi sposób uczcić to wyjątkowe wydarzenie, z którego powinniśmy być dumni?

Wydarzenie, o którym wybitny, zagłębiowski regionalista Jan Przemsza-Zieliński tak napisał: "Nigdy przedtem, ani nigdy potem na terenie Sosnowca i Zagłębia tak wielki i znaczący niepodległościowy akt bojowy nie miał miejsca".

Dariusz JUREK, FdZD

Ikonografia;
1. Skan pisma z 2009 roku
2. Okładka „Powstańca” (2010)
3. Okładka płyty z filmem (2010)
4. Okładka książki Na powstańczym szlaku. Zagłębie Dąbrowskie 1863 (2016)
5. „Pomnik” w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego (1)
6. „Pomnik” w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego (2)
7. Pomnik (dla porównania) we wsi Mrzygłód, obecnie peryferyjnej dzielnicy Myszkowa
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka