WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Zamieńmy sztuczne śląskie na prawdziwe śląsko-małopolskie
Piotr Bielecki 09.10.2010
Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Warto przy tej okazji zastanowić się, czy faktycznie organizm administracyjny, w którym znajdujemy się powinien faktycznie nosić obecną nazwę. Jak wiadomo, blisko połowa terytoriów województwa kulturowo i historycznie do Śląska nie należy, a posiada swoją, głównie małopolską tradycję. Obecna nazwa naszym zdaniem jest zatem nieadekwatna i wręcz wprowadza w błąd, nie tylko osoby z zewnątrz, ale także radnych czy prezydentów zagłębiowskich miast. Nieraz można było usłyszeć "u nas na Śląsku", nawet z ust osób, które powinny znać różnicę. Tego typu incydenty rzucają kłody pod nogi zagłębiowskiemu regionalizmowi, a jasne jest, że najlepiej jest walczyć z przyczynami niż ze skutkami.



Jak wiadomo, blisko połowa terytoriów województwa kulturowo i historycznie do Śląska nie należy, a posiada swoją, głównie małopolską tradycję. Obecna nazwa naszym zdaniem jest zatem nieadekwatna i wręcz wprowadza w błąd, nie tylko osoby z zewnątrz, ale także radnych czy prezydentów zagłębiowskich miast. Nieraz można było usłyszeć "u nas na Śląsku", nawet z ust osób, które powinny znać różnicę. Tego typu incydenty rzucają kłody pod nogi zagłębiowskiemu regionalizmowi, a jasne jest, że najlepiej jest leczyć przyczyny a nie skutki.

Przy okazji nadchodzących wyborów samorządowych rozpoczynamy zatem kampanię, której celem jest nagłośnienie fałszującego obraz nazewnictwa, a w dłuższej perspektywie skorygowanie nazwy obecnego organizmu administracyjnego.

Nasze stowarzyszenie stoi na stanowisku, że najbardziej adekwatną nazwa dla województwa to śląsko-małopolskie. Wyraźnie rozgranicza ona części składowe województwa, pielęgnuje różnorodność, i zapobiega silezjanizacji naszego regionu. Śląsko-Małopolskie pielęgnuje tradycje, a nie tworzy na jej gruzach wyrób tradycjo-podobny. Koncepcja ta nie jest precedensowa, bowiem funkcjonują już dwuczłonowe województwa jak np. warmińsko-mazurskie czy kujawsko-pomorskie. To tylko polskie przykłady, a przecież jest ich więcej. Można spojrzeć na Niemcy i Francję, gdzie powszechne są podobne praktyki. Czemu więc nie zastosować niniejszego rozwiązania do regionu administracyjnego tak różnorodnego jak nasz? Czemu Zagłębiacy, mieszkańcy Częstochowy czy Żywiecczyzny mają być pomijani i czuć się gorsi?

Już fakt nazwania metropolii pomijającej w nazwie Zagłębie wzbudził kontrowersje. Badanie przeprowadzone w zeszłym roku na próbie 250 mieszkańców regionu pokazało, że tylko 33% mieszkańców nie uważa elementu nazwy za dyskryminację. Jesteśmy pewni, że podobnie myśli się w kontekście nazwy województwa. Kolejny przykład? W toku ostatniej internetowej sondy Gazety Wyboczej, większość opowiada się za zmianą nazwy.

Zapraszamy zatem do współpracy wszystkie środowiska, z obu stron Brynicy, z północy i południa województwa, które mają podobne jak my poglądy w tej sprawie.

Jednocześnie zachęcamy do odwiedzenia naszego forum. i innych stron związanych z tematem:
www.wojewodztwoslaskie.eu - o różnorodności obecnego województwa
Strona Urzędu Marszałkowskiego opisująca ziemie wchodzące w skład województwa
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka