WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Pytania do Kandydatów na Urząd Prezydenta Miasta Sosnowca
Dariusz Jurek 28.11.2010
Naszym zdaniem kampania wyborcza, programy i debaty w sposób nie wystarczający zaprezentowały nam co na temat zagłębiowskiego regionalizmu sądzą Kandydaci na Urząd Prezydenta Miasta Sosnowca. Chcąc nadrobić braki wiedzy w tej bardzo ważnej dla wielu mieszkańców kwestii zwróciliśmy się pisemnie do obu Kandydatów z krótką serią pytań na tematy regionalne.

Poniżej prezentujemy treść pisma , oraz zestaw pytań które zostały w dniu 26 listopada dostarczone, za pisemnym poświadczeniem odbioru Komitetom Wyborczym Kazimierza Górskiego i Jarosława Pięty.


Liczymy bardzo na uzyskanie odpowiedzi które niezwłocznie opublikujemy na naszej stronie internetowej.

Szanowny Pan Kazimierz Górski
Szanowny Pan Jarosław Pięta

Kandydaci na Urząd Prezydenta Miasta Sosnowca
w kadencji 2010-2014


Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego jest organizacją apolityczną, choć naturalnym jest że jej członkowie także mają swoje własne i bardzo różne sympatie polityczne. Naszymi członkami są osoby o poglądach zarówno lewicowych, centrowych jak i prawicowych. Łączy nas jednak wszystkich wspólna idea działania na rzecz naszej Małej Ojczyzny, Zagłębia Dąbrowskiego.

To jest dla nas absolutny priorytet i to stawiamy na pierwszym miejscu, ponad nasze indywidualne poglądy polityczne. Dlatego stowarzyszenie nie uczestniczyło w wyścigu wyborczym mimo otrzymania wielu różnych ofert.


Otrzymaliśmy także wiele propozycji zamieszczenia na naszej stronie internetowej reklam wyborczych, ale chcąc pozostać do końca na stanowisku apolitycznym nie skorzystaliśmy także i z tych propozycji, mimo że mogły nam przynieść korzyści finansowe wykorzystane później jako wkład własny przy realizacji kolejnych projektów naszego stowarzyszenia.

Nie wspieraliśmy dotąd żadnych kandydatów na stanowisko Prezydenta Miasta Sosnowca w kadencji 2010-2014, choć zawsze i wszędzie prezentujemy niezmienne stanowisko w kwestii zagłębiowskiego regionalizmu. Wszyscy kandydaci do „fotela” prezydenta Sosnowca, także ci którzy nie uczestniczą w II turze wyborów podkreślali w swoich kampaniach pierwiastki zagłębiowskie, ale te kwestie nie były podnoszone, także na debatach w sposób, naszym zdaniem jednoznaczny i wystarczający.

II tura wyborów to taki moment w którym któryś z Szanownych Panów zostanie Prezydentem Sosnowca. Jako osoby aktywne społecznie uczestniczymy sami i zachęcamy innych do udziału w wyborach. Teraz musimy zatem dokonać ostatecznego wyboru na kogo zagłosujemy w dniu 5 grudnia 2010.

Dlatego w imieniu członków naszej organizacji oraz wszystkich mieszkańców Sosnowca którym te sprawy są bliskie chcemy poznać lepiej stanowiska obu Kandydatów w kwestii zagłębiowskiego regionalizmu. Nie chcemy jednak w tym momencie patrzeć do tyłu, chcemy zapytać o przyszłość, o najbliższe lata. Pytania są oczywiście identyczne dla obu Panów.

Jednocześnie chcemy poinformować że tekst niniejszego pisma, wraz z zawartymi pytaniami traktujemy jako „list otwarty” który zostanie opublikowany na naszej stronie internetowej. Podobnie będzie z odpowiedziami Panów które liczymy otrzymać w formie pisemnej (odbioru dokonamy osobiście) do dnia 30 listopada, tak aby można je było także opublikować na naszej stronie internetowej już 1 grudnia. Brak pisemnej odpowiedzi na nasze pytania potraktujemy jako formę odpowiedzi na nie i tak to zostanie przedstawione.

Z poważaniem !
w imieniu członków Stowarzyszenia Regionalnego
Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego
Dariusz Jurek


ZESTAW PYTAŃ DO KANDYDATÓW NA PREZYDENTA MIASTA SOSNOWCA
Z OBSZARU REGIONALIZMU I TOŻSAMOŚCI ZAGŁĘBIOWSKIEJ


1. Podczas Pańskiej kampanii wyborczej często pojawiały się w niej akcenty zagłębiowskie.
Ile z tego zostanie po wyborach, po miesiącu, po pół roku czy po kilku latach?
Proszę odpowiedzieć wprost, czy była to tylko „kiełbasa wyborcza”, czy może rzeczywista postawa którą będzie Pan prezentował niezmiennie przez całą kadencję jako Prezydent Miasta ?

2. W Zagłębiu odbyły się dotąd dwie edycje „Kongresu Kultury Zagłębia” w których aktywnie uczestniczył także Sosnowiec, później jednak ta inicjatywa zamarła. Czy udzieli Pan poparcia dla idei wskrzeszenia tej inicjatywy i jeżeli tak to jak to poparcie może wyglądać?

3. Sosnowieckie muzeum działa od wielu lat organizując bardzo ciekawe imprezy i wystawy.
Nie ma niestety w nim niezwykle potrzebnej stałej ekspozycji o historii miasta i regionu.
Czy Pańskim zdaniem taka ekspozycja jest potrzebna? Jeżeli tak to kiedy ma szansę powstać?

4. Muzeum Zagłębia w Będzinie od lat organizuje konkursy na temat zwyczajów i tradycji zagłębiowskich. Trafiają tam prace dzieci podpisywane na przykład i tak: „ Nazywam się Ania Kowalska, urodziłam się w Sosnowcu, na Śląsku”. Czy miałby Pan coś do powiedzenia takiemu dziecku, jego rodzicom, jego nauczycielom i co by Pan im powiedział ?

5. Deklaruje Pan poparcie dla idei powołania Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej. Dotychczasowe próby powołania tej niezwykle potrzebnej organizacji nie powiodły się. Jakie konkretne działania Pan podejmie aby kolejna próba była udana?

6. Rada Europy w swoich dyrektywach zaleca pielęgnowanie granic regionalnych.
Czy w związku z powyższym uważa Pan że wielowiekowa granica na Brynicy i Przemszy, granica dwóch różnych regionów powinna być pod kątem kulturowym podkreślana i pielęgnowana, czy wprost przeciwnie, powinna ulegać zanikowi, jeżeli tak to dlaczego ?

7. Jeżeli, według Pana granica kulturowa pomiędzy Zagłębiem a Górnym Śląskiem powinna być pielęgnowana, to co Pan sądzi o pomyśle, aby na granicy Sosnowca i Katowic, przy drodze szybkiego ruchu tzw. „gierkówce” umieścić duży stały baner - „witacz” z napisem „Witamy w Sosnowcu, witamy w Zagłębiu Dąbrowskim” ?

8. Województwo śląskie, zgodnie z tym co jest zapisane na stronie Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach składa się mniej więcej po połowie z ziem górnośląskich i małopolskich. Zagłębie Dąbrowskie zaliczone jest do części małopolskiej województwa. Czy zatem powszechnie stosowany zwyczaj używania jako synonimu nazwy województwa i regionu Śląsk powinien mieć Pana zdaniem miejsce?

9. Co Pan sądzi o pomyśle ewentualnej zmiany nazwy województwa ze śląskiego
na śląsko-małopolskie na wzór już istniejących w Polsce innych dwu-członowych nazw województw?
0 odpowiedzi
Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka