WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

Film o Drogach św. Jakuba i o Sączowie!
Michał Kusiak 18.06.2020
Czwartek 18.06, TVP 3 Katowice, godz. 19.10 program "Spokój na poddaszu" a w nim o Drogach św. Jakuba i o Sączowie!
cały artykuł 0 odpowiedzi
Turystyczna Lista Przebojów
Michał Kusiak 05.06.2020
Miło nam wszystkich poinformować że dwa obiekty z naszego regionu znajdują się w swoich kategoriach na podium radiowego konkursu „Turystyczna Lista Przebojów”!!!


Dziękujemy wszystkim którzy na te dwa obiekty głosują. To Wasza zasługa! Prosimy jednak o dalsze wsparcie tak aby te dwa dobre miejsca utrzymać! Tym bardziej że jak zapowiadali dziennikarze PR1 w piątkowej (29.05.2020) audycji „Cztery Pory Roku” (do odsłuchania w internecie) te najbliższe dni zdecydują gdzie i kiedy odwiedzą zwycięskie miejsca w celu nagrania audycji promocyjnych! To doskonała okazja na pozytywną promocję naszego regionu wśród słuchaczy radia z całej Polski!

Dlatego zachęcamy Was gorąco do dalszego głosowania:

W kategorii HISTORIA, na zabytkowy kościół św. Jakuba w Sączowie (gmina Bobrowniki, pow. będziński)

W Kategorii NATURA, na "Dolinę i przełomy Sztoły" przez która przebiega zagłębiowski odcinek szlaku VIA REGIA (gmina Bukowno, pow. olkuski)

Samo głosowanie technicznie jest bardzo proste, trwa błyskawicznie gdyż nie wymagane jest logowanie, rejestracja itd, Wystarczy wejść na zamieszczonego wyżej linka, znaleźć nasze obiekty i po wejściu na ich opis klikamy po prawej stronie ekranu w zakładkę "głosuj" (oddaj głos)!

Głosujemy CODZIENNIE, po 1 głosie na jeden i drugi w/w obiekt Z KAŻDEGO dostępnego nam urządzenia posiadającego dostęp do internetu. Dziękujemy z góry za każdy oddany głos!
cały artykuł 0 odpowiedzi
Michał Kusiak 11.04.2020
cały artykuł 0 odpowiedzi
Spotkanie autorskie i promocja książki pt." Wkład elit intelektualnych Zagłębia Dąbrowskiego w rozwój nauki i kultury Polski i świata"
Michał Kusiak 06.01.2020
Polecamy i zapraszamy w imieniu organizatorów na spotkanie autorskie i promocję książki pt." Wkład elit intelektualnych Zagłębia Dąbrowskiego w rozwój nauki i kultury Polski i świata", które odbędzie się w dniu 16 stycznia 2020 r. o godz. 16.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej, przy ul Kościuszki 25.

Na spotkaniu tym autor książki p. Jerzy Talkowski opowie o niej i o procesie jej tworzenia od napisania do wydania oraz o ogromnym zainteresowaniu który wywołała, skutkującym błyskawicznym wyczerpaniem jej pierwszego nakładu.

Osoby zainteresowane posiadaniem tej książki będą mogły na tym spotkaniu zamówić ją u autora i wydawcy gdyż planowany jest w najbliższej przyszłości jej dodruk.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Michał Kusiak 23.12.2019
cały artykuł 0 odpowiedzi
Koncert organowy "Czekając na przyjście"
Michał Kusiak 28.11.2019
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Sosnowcu zaprasza w niedzielę 1 grudnia o godz. 11.00 na Koncert organowy "Czekając na przyjście". W programie m.in. utwory Johanna Sebastiana Bacha, Dudleya Bucka, Pietra Cattanea w wykonaniu Zdzisława Smucerowicza. Wstęp wolny.
cały artykuł 0 odpowiedzi
MIEJSKA TOŻSAMOŚĆ ZMAGAZYNOWANA
Michał Kusiak 08.11.2019
To już ponad 12 lat jak firma od mrożonek z Częstochowy wyburzyła najstarszy budynek przędzalni Schoena przy ul. Chemicznej. Miała wówczas powstać nowa blaszana hala, ale do dzisiaj nie powstało nic. Nadmienię, że wcześniej spalił się kawałek ściany i budynek miał zagrażać bezpieczeństwo. Najbardziej okazały zabytek przemysłu sosnowieckiego przeszedł do historii. Powstały za to tekst absolwenta paryskiej Ecole Nationale Superieure d'Architecture Maciek Kudlacik pt. Przyszłość z blachy falistej, opublikowany w "Architektura&Biznes" oraz stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego gdzie oprócz mnie, wówczas prowadzącego Zaglebie.info i Forum Sosnowca znaleźli się Dariusz Jurek, znany później z działań regionalnych - Wiki Zaglebie, Via Regia, a najbardziej z Bulwaru Czarnej Przemszy; Rafał Siciński, twórca TV Zaglebie i Zagłębiowskiej Masy Krytycznej oraz wiele innych lokalnych postaci ze świata kultury i ogólnie lokalnego zaangażowania.

Ta destrukcja hali Schoena wywołała duży sprzeciw i zmianę jakościową. Dzisiaj już mało kto pamięta i zdaje sobie sprawę jakie znaczenie w pobudzeniu lokalnej tożsamości i energii rozwojowej miało FdZD w dwóch odsłonach, ale z dziesiątkami różnorakich inicjatyw.

Minęło sporo czasu od roku 2008, zmienił się gospodarz magistratu Arkadiusz Chęciński , a sytuacja Sosnowca pod względem ochrony artefaktów kultury industrialnej jakby taka sama.

W ostatnich tygodniach doszło do kolejnej bulwersującej destrukcji. Otoż nabywca terenu po Hucie Buczka, developer z Poznania, burzy wkomponowany w krajobraz Sosnowca i dzielnicy Staszic, ponad stuletni ceglany komin dawnej Huty Katarzyna wraz z zabudowaniami. Jak się jednak okazuje oczyszczony teren powędruje do firmy Panattoni, która wybuduje wielki magazyn, jak ich sporo na przedmieściach miast, natomiast nasze śródmieście "zyska" setki TIR-ów dziennie, spaliny, hałas i degradacje świeżo wyremontowanych dróg. Ktoś w UM, jak napisała GW, miał tłumaczyć, że był zakład pracy, będzie kolejny.

Przecież te hektary zabranego śródmieściu terenu dadzą prace kilkudziesięciu osobom, przecież depopulacja Sosnowca nie ustaje...

O mój biedny Sosnowcze! Nie masz Ty powodzenia do tych "sołtysów" ze Zwycięstwa 20. Tym bardziej, że przykłady myślenia miejskiego i miastotwórczego przywędrowały już pod same granice. Katowice - Strefa Kultury po KWK Katowice, P23 - Porcelana Śląska, Dąbrowa Górnicza- Fabryka Pełna Życia po Defum, a w Będzinie rekonstrukcja i renowacja Wzgórza Zamkowego.

Oczywiście Sosnowiec przeszedł w ostatnich latach dużą zmianę. Setki budynków pokryły się styropianem, przeważa "pasteloza" choć są nieliczne przypadki działania estetycznego i całościowego np. SM Środula, powstały ronda, ścieżki rowerowe i remonty obiektów użyteczności publicznej - całkiem okazałe. Pamiętajmy jednak o tym, że te działania są typowe dla każdego miasta w Polsce i UE, a o tożsamości i charakterze miast świadczy ich historia. My mamy takową i to są nie tylko pałacyki przemysłowców i gierkowskie blokowiska, ale ceglane hale i kominy, nitowane mosty, szyby kopalniane - niestety większość już tylko na zdjęciach.

Powiem na koniec wprost. Przy tej obsadzie i mentalności decydentów z UM nie ma szans na zatrzymanie degradacji społecznej Sosnowca. Mimo sztuczek PR- owych, każdy kolejny problem to uwidacznia. Zaczyna to przypominać Bal na Titanicu gdzie zostało niewielu pasażerów. Konkluzji nie mam, bo sam naprawdę nie wiem czy da się to wszystko generalnie zmienić.

Jedno jest pewne, że w mieście wyludniającym się tak bardzo, zielone światło dla magazynów z jednoczesnym zniszczeniem historii materialnej, to bardzo zła decyzja.

Czy powstanie jeszcze kiedyś prawdziwie niezależna i ideowa grupa ludzi, która zawalczy o miejskość Sosnowca - jak wspomniane FdZD? Życzę tego temu miastu. Pozdrawiam i proszę o udostępnianie. Piotr Krawczyk
cały artykuł 0 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka