WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności

15 urodziny FdZD
Michał Kusiak 11.11.2022
11 listopada to także rocznica powstania stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego (11.11.2007)
Przez te 15 lat zrealizowaliśmy wiele różnych projektów i pomysłów na rzecz naszego regionu. Do najważniejszych możemy zaliczyć;
- opracowanie i wypromowanie herbu i flagi Zagłębia Dąbrowskiego
- pomysł na ustawienie "witaczy" na granicy Sosnowca z Górnym Śląskiem (zrealizowany przez władze miasta
- internetowa encyklopedia Zagłębia Dąbrowskiego www.wikizaglebie.pl
- kanał FdZD na Youtube, na którym prezentujemy filmowe relacje z wielu różnych i ważnych wydarzeń związanych z regionem
- działania na rzecz przywrócenia pamięci o Powstaniu Styczniowym w naszym regionie (film, ulotki, książka, teledyski, miejsce pamięci, nazwa placu przed dworcem w Sosnowcu, program TV "Było, nie minęło", itd)
-koncepcja Bulwar Czarnej Przemszy (zrealizowana jedynie częściowo na odcinku ul. Parkowa - 1 Maja - Przyjaciół Żołnierza - Ostrogórska), z którego korzysta tysiące użytkowników
- opracowanie, wytyczenie i oznakowanie fragmentu najważniejszego szlaku kulturowego Europy VIA REGIA (odcinek Kraków - Piekary Śląskie)
- działalność wydawnicza; książki i tysiace ulotek tematycznie związanych z Zagłębiem Dąbrowskim
- już w 2007 roku byliśmy prekursorami pomysłu na cykliczne zwiedzanie Sosnowca i regionu (projekt Zwiedzaj Zagłębie z FdZD), który obecnie jest realizowany przez licznych naśladowców
Ta lista oczywiście nie wyczerpuje wielu innych projektów i pomysłów na rzecz naszego regionu i jego mieszkańców :)
cały artykuł 0 odpowiedzi
Wystawa "Droga św. Jakuba - Via Regia"
Michał Kusiak 02.06.2022
Muzeum Saturn zaprasza na wernisaż najnowszej wystawy przygotowanej przez Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego zatytułowanej "Droga św. Jakuba - Via Regia". 3 czerwca godz. 17.00. Wstęp wolny.

Ekspozycja obrazuje ideę pielgrzymowania do Santiago de Compostela, ukazuje Drogi św. Jakuba w Europie i w Polsce ze szczególnym naciskiem na odcinek szlaku VIA REGIA z Krakowa do Sączowa. Przebiegający przez miejscowości: Giebułtów - Ojców - Grodzisko - Pieskowa Skała - Sułoszowa - Przeginia - Olkusz - Bukowno - Sławków - Sosnowiec - Dąbrowa Górnicza - Będzin - Czeladź - Rogoźnik - Siemonia i Sączów szlak ten stanowi jeden z najważniejszych ośrodków kultu św. Jakuba Apostoła w Polsce.

W programie wernisażu – wykład dra Franciszka Mroza pracownika naukowego Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, wieloletniego współorganizatora corocznych międzynarodowych konferencji naukowych poświęconych problematyce historii i funkcjonowania europejskich szlaków pątniczych.

Zapraszamy do podróży ku Świętemu Jakubowi!

cały artykuł 0 odpowiedzi
Michał Kusiak 15.04.2022
cały artykuł 0 odpowiedzi
Było... nie minęło - Kapelan Polski Walczącej już w internecie
Michał Kusiak 04.03.2022
Było... nie minęło - Kapelan Polski Walczącej.

Jest taki niezwykły sztych z roku 1863 przedstawiający kapłana w szatach liturgicznych, który z uniesionym w ręku krzyżem prowadzi oddział powstańczy przez ciasną zabudowę jakiegoś miasta. Obraz funkcjonuje bez podpisu, w różnych miejscach, jako ilustracja ogólna postawy wielu kapłanów w Powstaniu. Wiemy jednak, że w ilustracjach prasowych tamtego czasu zawsze zalążkiem pracy grafika było konkretne wydarzenie i konkretna postać – rozpoczęliśmy więc szczegółowe poszukiwania. I tak dotarliśmy do postaci niezwykłej acz zapomnianej – księdza Serafina Szulca kapelana oddziału Apolinarego Kurowskiego, później całego zgrupowania powstańczego Dionizego Czachowskiego. Ruszymy tym śladem poczynając od Sosnowca, a przy okazji opowiemy o gromadzie pasjonatów historii skupionych wokół Forum dla Zagłębia. Starają się w swoim środowisku popularyzować i historię Powstania i innych ważnych wydarzeń narodowych. Praca to trudna bo dla całych pokoleń Polaków dyspozycyjni historycy PRL malowali obrazy Zagłębia jako kolebki komunizmu. Prawda jest jednak zupełnie inna, z tym że trzeba o nią powalczyć.
cały artykuł 0 odpowiedzi
Program "Było, nie minęło"
Michał Kusiak 09.02.2022
W sobotę, 5 lutego 2022 r. gościł w Zagłębiu na zaproszenie prezesa Dariusz Jurka red. Adam Sikorski z ekipą programu TV "Było, nie minęło.

Po całym dniu zdjęć w Siemoni, Sączowie oraz w Sosnowcu, przed dworcem oraz przed dworcem w Maczkach powstanie program dedykowany Powstaniu Styczniowemu w naszym regionie, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Serafina Wojciecha Szulca, którego kiedyś „odkrył” prezes, a którego od lat stara się przywrócić historii regionu. Dziękujemy serdecznie profesorowi Dariuszowi Nawrotowi za wydatne wsparcie w sosnowieckiej części nagrania tego programu!
cały artykuł 0 odpowiedzi
Powstanie Styczniowe w Zagłębiu Dąbrowskim
Michał Kusiak 22.01.2022
"(...) Już dzisiaj zwracamy się z gorącym apelem do wszystkich sosnowieckich polityków, do samorządowców i władz miasta, do regionalnych organizacji pozarządowych, miłośników regionu i lokalnych mediów; w roku 2013, a więc za cztery lata będziemy obchodzić okrągłą, 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Tym samym, w lutym 2013 roku będzie to także 150 rocznica bitwy o Sosnowiec. Do tej daty jest jeszcze sporo czasu. Przygotujmy się i uczcijmy tę rocznicę w takim wymiarze, na jaki zasługuje!
cały artykuł 0 odpowiedzi
Michał Kusiak 22.12.2021
cały artykuł 0 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka