WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Aktualności: Metropolia Śląsko-Dąbrowska

Dogrywka konkursu
Piotr Bielecki 11.10.2009
Od czwartku na naszej stronie trwa konkurs mający na celu znalezienie banerów reklamowych promujących metropolię górnośląsko-zagłębiowską, które zawierałyby jej pełną nazwę.

Z przykrością stwierdzamy, że zadanie okazało się nadzwyczaj trudne, bowiem dotychczasowe poszukiwania zakończyły się niepowodzeniem, a konkurs pozostaje nierozstrzygnięty. Termin nadsyłania maili konkursowych zostaje więc przedłużony do końca wtorku.
Zobacz regulamin i szczegóły konkursu
cały artykuł 13 odpowiedzi
Konkurs: poszukujemy metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej...
Piotr Bielecki 08.10.2009
Kilka miesięcy temu wieszczono kompromis w/s nazwy metropolii, nazywany przez niektórych nawet sukcesem:

- To kompromis. Wskazuje miejsce naszej metropolii na mapie. Jest też Silesia, której chciało wiele osób - wyjaśnia Górski. Prezydent Sosnowca nie boi się oskarżeń, że zdradził Zagłębie Dąbrowskie. - Trzeba nam zgody i wzajemnego szacunku. Ja szanuję, że większość metropolii to jednak Górny Śląsk. Wiem, że Silesia jest rozpoznawalna w świecie i wiem, że pełna nazwa metropolii mówi o Zagłębiu - podkreśla Górski.”

Źródło: Gazeta Wyborcza

Pomimo kroku w dobrym kierunku, nasze stowarzyszenie wyrażało obawę, że pełna nazwa zostanie tylko na papierze. I tak po kilku miesiącach ruszyła maszyna promocyjna. Przy coraz nowych okazjach widzimy materiały promocyjne – w internecie, w urzędach, na gmachach budynków...

cały artykuł 20 odpowiedzi
Zgromadzenie GZM przyjęło nazwę metropolii
FdZD 29.04.2009


Rozpoczynamy głosowanie nad uchwałą, bardzo proszę kto za przyjęciem strategii promocji metropolii górnośląskiej w tym stylu... kto przeciw... kto się wstrzymał... jednogłośnie ta uchwała została przyjęta...
cały artykuł 4 odpowiedzi
Czy "Silesia" to już język polski? - czekamy na opinię Rady Języka Polskiego
FdZD 24.04.2009
Nasze stowarzyszenie wyraża głębokie zaniepokojenie sytuacją jakoby planowana metropolia zawierałaby w sobie pierwiastek ?Silesia". Wprawdzie propozycja pełnej nazwy to "Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia Silesia" jednak nie ma nikt wątpliwości, że w powszechnym użyciu będzie tylko ostatni jej wyraz, który też budzi największe kontrowersje w kontekście ustawy o języku polskim.


cały artykuł 12 odpowiedzi
Wyniki ankiety FdZD w/s Metropolii - komentarz dr Kaczmarczyka
FdZD 09.04.2009


Badanie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego potwierdza akceptację mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego dla kierunku politycznego i strategii rozwoju regionalnego przyjętych przez władze samorządowe miast wchodzących w skład Zagłębia. Mieszkańcy największych miast zagłębiowskich wyrażają poparcie dla idei metropolii, uznają zasadność powołania takiego organizmu oraz oczekują, że ich miasta znajdą się wśród ośrodków wchodzących w skład aglomeracji.
cały artykuł 0 odpowiedzi
GZM - tak, Silesia - nie!
FdZD 20.03.2009
Tekst pochodzi z 2009 r. jakże aktualny teraz.

Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego od samego początku swojego istnienia popierało i promowało nazwę GÓRNOŚLĄSKO-ZAGŁĘBIOWSKA METROPOLIA (ew. Metropolia Śląsko-Dąbrowska), gdyż uważamy, że jest to nazwa najlepsza, określająca w sposób prawidłowy związek miast śląskich i zagłębiowskich.

Jesteśmy jednak stowarzyszeniem pragmatycznym, które nie ogranicza się wyłącznie do krytyki lecz także przyjmujemy, poszukujemy i proponujemy pozytywne i konstruktywne rozwiązania.

W związku z powyższym oświadczamy, że zaproponowana przez Zarząd Górnośląskiego Związku Metropolitalnego nazwa metropolii posiada elementy pozytywne. Zrobiono krok w dobrym kierunku, by następnie niestety cofnąć się do punktu wyjścia. Zaproponowany skrót nazwy w brzmieniu "Silesia" jest naszym zdaniem niewłaściwy, a nawet szkodliwy i jednocześnie niezgodny z ustawą o języku polskim.

Naszym zdaniem ustawa wyraźnie nakłada na urzędników obowiązek promowania naszego kraju i naszej kultury poprzez ochronę i promowanie języka polskiego. U jej podstaw, co ważniejsze, jest troska o zachowanie tożsamości narodowej przed zanikiem w dobie globalizacji. Sprawa nazwy metropolii jest o tyle znacząca, że dotyczy tożsamości mieszkańców sąsiadujących regionów i będzie osią utożsamiania się przez najbliższe dziesięciolecia, a także będzie w oficjalnych dokumentach, mapach, opracowaniach, promowała nazewnictwo obcojęzyczne, w dowolny, nieadekwatny kulturowo sposób odnoszące się do lokalnej kultury i historii. Urzędnicy mając do wyboru nazwę polską i niepolskojęzyczną wybrali tę drugą kierując się fałszywie pojętymi względami marketingowymi oraz modą na obcojęzyczne nazewnictwo.

Nazwa "Silesia" jest szkodliwa dla Śląska i dla Ślązaków
W pełni popieramy "List otwarty" śląskich autorytetów nauki i kultury, stwierdzający, że nazwa "Silesia" jest określeniem całego, dużego regionu, a nie obszaru zawężonego do kilkunastu miast, z których część nie jest w ogóle miastami śląskimi. Zawłaszczenie tej nazwy do tego celu spowoduje znaczne pomniejszenie pojęcia "Śląsk", gdyż intensywnie promowane będzie służyło wyłącznie opisowi w/w obszaru. Podobne pomniejszenie i przesunięcie Śląska miało miejsce przy ostatnim podziale administracyjnym. Efektem tego jest to, że np. Częstochowa jest obecnie częściej określana jako miasto śląskie, niż faktycznie śląskie Opole. Używanie nazwy "Silesia" do określania metropolii ten negatywny proces jeszcze znaczniej pogłębi.

Nazwa "Silesia" jest szkodliwa dla Zagłębia i dla Zagłębiaków
Zaproponowany skrót nazwy w brzmieniu "Silesia" nie ma odniesienia do zagłębiowskiej części metropolii. Promowana i używana powszechnie nazwa "Silesia" przyczyni się w zasadniczy sposób do dyskryminacji Zagłębia i niszczenia jego tożsamości. Rozpoznawalność Zagłębia, w tej chwili już bardzo słaba, zaniknie całkowicie. Ta propozycja nie może więc być zaakceptowana przez mieszkańców Zagłębia odczuwających związki emocjonalne ze swoją "Małą Ojczyzną".

Propozycja stowarzyszenia regionalnego FdZD:
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia - GZM

Akceptujemy zaproponowaną przez Zarząd Górnośląskiego Związku Metropolitalnego pełną nazwę "Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia". Nazwa ta zawiera elementy odnoszące się do obydwu regionów. Śląską większość metropolii podkreśla pierwszy człon jej nazwy i jest to podkreślenie znaczące i wystarczające. Apelujemy zatem o odstąpienie od skrótu nazwy w brzmieniu "Silesia", a w zamian proponujemy użycie liter GZM.

Zalety propozycji:
- jest to faktyczny skrót pełnej i ustalonej już nazwy
- skrót ten jest akceptowalny dla wszystkich, zarówno dla Ślązaków, jak i Zagłębiaków
- nie łamie ustawy o języku polskim
- podobne skróty dla metropolii funkcjonują na świecie np. Nowy Jork (NY) lub Los Angeles (LA)
- skrót GZM jako określenie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego funkcjonuje już od ponad roku, był i jest promowany przez miasta mające wejść do przyszłej metropolii
- występuje już powszechnie na różnych materiałach i dokumentach związanych z obszarem przyszłej metropolii

Propozycja stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego wychodzi zatem pragmatycznie naprzeciw opinii Zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego i oczekiwana przez nas zmiana ma dotyczyć tylko skrótu nazwy przyszłej metropolii. Mamy nadzieję, że logika naszej propozycji znajdzie uznanie wśród członków Zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego oraz uzyska pozytywny odbiór społeczny.
cały artykuł 2 odpowiedzi
Stanowisko FdZD w/s działań Górnośląskiego Związku Metropolitalnego
FdZD 19.03.2009
Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego aktywnie angażuje się w promocję nazwy Metropolia Śląsko-Dąbrowska dla powstającej metropolii, mającej łączyć miasta śląskie i zagłębiowskie. Kiedy dotarła do nas informacja o posiedzeniu Zarządu GZM mającego podjąć decyzję w sprawie nazwy metropolii, postanowiliśmy się przyjrzeć jak zapadają dla nas tak ważne decyzje oraz jaka będzie ich argumentacja. Niestety zostało nam to bezprawnie uniemożliwione.
cały artykuł 4 odpowiedzi
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka