WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Ludzie Zagłębia Dąbrowskiego

Lista osobistości regionu jest otwarta, zatem zapraszamy do zgłaszania propozycji poprzez nasze forum

Adamiecki Karol (1866-1933) - urodzony w Dąbrowie Górniczej, teoretyk zarządzenia, ekonomista i współtwórca wielu podstawowych teorii w nauce o organizacji i kierowaniu. Wielokrotnie wyróżniany za granicą najwyższymi naukowymi odznaczeniami.

Badocha Zdzisław (1923-1946) – urodzony w Dąbrowie Górniczej, żołnierz Armii Krajowej, działacz konspiracyjny, po wojnie kontynuował walkę z komunistyczną władzą dowódca 2. szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK, ps. "Żelazny". Przedstawiony do odznaczenia „Virtuti Militari”

Bień Aleksy (1894-1977) - urodzony w Nowej Wsi niedaleko Olkusza, najwybitniejszy zagłębiowski polityk XX-lecia międzywojennego, związany z PPS-em, prezydent Sosnowca 1925-28, wieloletni poseł na Sejm.

Ciszewski Jan (1930-1982) - urodzony w Sosnowcu dziennikarz i komentator sportowy. Cieszy się opinią najlepszego polskiego sprawozdawcy wszechczasów. Komentował m.in. mecze piłkarskiej reprezentacji Polski, gdy ta odnosiła największe sukcesy.

Cygan Jacek (1950) – urodzony w Sosnowcu, autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych.

Ćwierk Konstanty (1895-1944)- przez całe życie związany z Sosnowcem, badacz regionalnej literatury, pisarz, poeta, dziennikarz Polskiego Radia, miłośnik Zagłębia. Zmarł w niemieckim obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen.

Gajos Janusz (1939) – urodzony w Dąbrowie Górniczej, polski aktor teatralny i filmowy. W dzieciństwie związany z Teatrem Dzieci Zagłębia w Będzinie. Obecnie profesor sztuki teatralnej. Laureat Wiktora 2007 w kategorii Najpopularniejszy aktor telewizyjny.

Gierek Edward (1913-2001) – urodzony w Sosnowcu, I Sekretarz PZPR w latach 70-tych. W okresie jego rządów zaciągnięto zagraniczne kredyty m.in. na rozbudowę krajowej infrastruktury.

Giertych Jędrzej (1903-1992) – urodzony w Sosnowcu, polski polityk, dyplomata i publicysta. Jeden z przywódców Stronnictwa Narodowego, bliski współpracownik Romana Dmowskiego. Dziadek Romana Giertycha.

Janson Robert (1965) - urodzony w Czeladzi, polski kompozytor, piosenkarz, gitarzysta, lider zespołu Varius Manx.

Jarosik Andrzej (1944) – urodzony w Sosnowcu, wieloletni piłkarz Zagłębia, a także reprezentant Polski. Dwukrotny król strzelców ligi polskiej. Najlepszy polski piłkarz 1970 roku według katowickiego „Sportu”

Jędryka Stanisław (1933) – urodzony w Sosnowcu, polski reżyser i scenarzysta filmowy. Zasłynął z filmów i seriali młodzieżowych z lat 70-tych i 80-tych m.in. „Wakacje z duchami”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Podróż za jeden uśmiech”

Kantor-Mirski Marian (1884-1942) – żołnierz Legionów Polskich, powstaniec śląski publicysta, wybitny badacz historii Zagłębia, społecznik. Zginął w obozie Auschitz-Birkenau.

Kiepura Jan (1902-1966) – urodzony w Sosnowcu, jeden z najsłynniejszych tenorów świata, aktor, powstaniec śląski i polski patriota

Kierocińska Teresa Janina (1885-1946) – zakonnica działająca społecznie w Sosnowcu, w czasie wojny w konspiracji pomagała potrzebującym. Pośmiertnie została odznaczona medalem „Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata". Trwa proces o jej beatyfikację. Nazywana „Matką Zagłębia".

Kocjan Antoni (1902-1944) - urodzony we wsi Skalskie k. Olkusza, konstruktor lotniczy szybowców, jego konstrukcje stanowiły podstawę polskiego szkolnictwa szybowcowego przed II wojną światową. Współpracownik wywiadu AK, zamordowany przez Niemców.

Kulawik Tomasz (1969) - urodzony w Olkuszu, polski piłkarz (reprezentował m.in. Zagłębie Sosnowiec i Wisłę Kraków) i trener, dwukrotny reprezentant kraju. Król strzelców Pucharu UEFA 1998/1999.

Majchrowski Jacek (1947) - urodzony w Sosnowcu, profesor nauk prawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek Trybunału Stanu, prezydent Krakowa.

Maksymow Beata (1967) – urodzona w Czeladzi, zawodniczka judo. Jest dwukrotną mistrzynią świata i trzykrotną mistrzynią Europy, a także wielokrotną medalistką mistrzostw, reprezentantka Polski na trzech olimpiadach.

Malina Marian (1922-1988) – urodzony w Sosnowcu malarz i grafik, specjalizujący się głównie w drzeworycie, monotypii i cellografii. Zdobywca wielu zagranicznych nagród i wyróznień.

Materna Krzysztof (1948) – urodzony w Sosnowcu, konferansjer, producent telewizyjny, satyryk, aktor i reżyser. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych tworzył z Wojciechem Mannem popularny duet w telewizyjnych programach.

Nogajowa Maria (1899-1983) - całe dorosłe życie związała z Czeladzią. Po wybuchu wojny w 1939 roku, działała w konspiracji. Prowadziła tajne aukcje oświatowe, naukę czytania i pisania po polsku. Wieloletnia pracownik czeladzkiej Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Przemsza-Zieliński Jan (1935-1999) - historyk, który ocalił od zapomnienia dzieje Zagłębia Dąbrowskiego wydając wraz z żoną i synem Ekspres Zagłębiowski.

Spisak Michał (1914-1964) - urodzony w Dąbrowie Górniczej, kompozytor. Zwycięzca wielu nagród na konkursach międzynarodowych, twórca między innymi "Hymnu Olimpijskiego" w 1953, w 1964 otrzymał nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za całokształt twórczości.

Suchodolski Bogdan (1903-1992) - filozof, historyk nauki i pedagog. Przewodniczący Komitetu Nauk edagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Doctor honoris causa wielu zagranicznych uczelni.

Szafer Władysław (1886-1970) urodzony w Sosnowcu, twórca ochrony przyrody w Polsce, współtwórcą wielu parków narodowych i rezerwatów oraz Ligi Ochrony Przyrody. Założył Instytut Botaniki PAN. Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Szpilman Władysław (1911-2000) – urodzony w Sosnowcu, kompozytor i pianista żydowskiego pochodzenia. Pracował w Polskim Radiu. Jego postać była inspiracją dla oskarowego filmu „Pianista” Romana Polańskiego

Szkocny Zygmunt (1911-2003) – urodzony w Czeladzi, twórca miniaturowych książek, rekordzista Księgi Rekordów Guinessa za najmniejszą książkę świata.

Świętochowski Bolesław (1895-1975) – urodzony w Dąbrowie Górniczej, profesor i twórca fundamentalnej w naukach rolniczych specjalności – ogólna uprawa roli i roślin.

Węgier Bajla (ps.Bella Darvi 1928-1971) – urodzona w Sosnowcu polska aktorka żydowskiego pochodzenia. Przezyła obóz koncentracyjny, a po wojnie grała m.in. w hollywoodzkich produkcjach.

Wspaniały Waldemar (1946) – urodzony w Sosnowcu, wieloletni siatkarz i trener Płomienia Sosnowiec, a także reprezentacji Polski, a także działacz sportowy. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi.

Zapędzki Józef (1929), - urodzony w Kazimierówce koło Zawiercia, dwukrotny mistrz olimpijski w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego. Podpułkownik Wojska Polskiego. Dwadzieścia trzy razy zdobywał tytuł mistrza Polski.

Zasada Sobiesław (1930) – urodzony w Dąbrowie Górniczej, kierowca rajdowy, oszczepnik i biznesmen. Wielokrotny zwycięzca rajdów samochodowych. Odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim orderu Polonia Restituta.

Ziółkowski Janusz (1924-2000) – urodzony w w Sosnowcu, profesor nauk socjologicznych, rektor Uniwersytetu im. Mickiewicza w Poznaniu, działacz społeczny, senator I kadencji, szef Kancelarii Prezydenta.

Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka