WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Kinematografia

Ludzie związani z filmem

Darvi Bella
Aktorka filmowa.
Urodziła się 23 października 1926 roku w Sosnowcu. Prawdziwe nazwisko Bajla Zigelbam-Węgier. W czasie wojny więziona we Francji. Po wojnie wyjechała do Monako. Odkryta tam przez magnatów filmowych Darrylla Zanucka i Virginię Fox, została sprowadzona do Hollywood. W 1954 roku otrzymuje Złoty Glob w kategorii „Najbardziej obiecująca nowa aktorka” za rolę w filmie „Egipcjanin Sinuhe”. Nazywana jednym z „kopciuszków Hollywood” szybko popadła jednak w niełaskę z powodu skandali obyczajowych, nałogów i zakończyła przedwcześnie karierę.

Paweł Bogocz
Reżyser dokumentalista, muzyk, dziennikarz muzyczny TVP, twórca teledysków takich grup jak Pudelsi, Dżem, Pogodno, Stachursky, Big Cyc,Łzy, Izrael, IRA, Akurat. Zdobył w 2004 roku nagrodę Fryderyka w kategorii teledysk roku. Mieszka w Będzinie.

Magdalena Cielecka
aktorka urodzona w Myszkowie
Role w takich filmach jak „Katyń”, „S@motność w sieci”, „Magda M.” Wielokrotnie nagradzana.

Jacek Cygan
muzyk, autor tekstów, występuję w telenoweli Klan (jest autorem piosenki tytułowej)
urodzony w Sosnowcu

Wiesław Drzewicz
aktor
Słynny głos Gargamela w bajce dla dzieci „Smerfy”. Wiele lat podkładał głos do słuchowisk radiowych. W latach 1955-1963 występował na deskach Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Janusz Gajos
Aktor
Urodzony w 1939 roku w Dąbrowie Górniczej. Znany m.in. z filmów „Czterej pancerni i pies”, „Ucieczka z kina Wolność”, „Przesłuchanie”. Mieszkał w Będzinie. Tu chodził do podstawówki i liceum. Pierwsze kroki na scenie zrobił na deskach Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie pod opieką Jana Dormana.

Wojciech Grabowski
Reżyser TVP. Mieszka w Będzinie. Filmy: m.in. „Wspomnienie z Będzina”, „Wołanie codzienności”, „Impresja o Drohobyczu”. Współpracuje z regionalnym programem TVP, realizuje cykl programów o sztuce pt „Bliskie obrazy”.

Wirgiliusz Gryń
Aktor. Urodzony w 1928 roku w Będzinie (inne źródła podają Mydlice). Występował m.in. w „Żywocie Mateusza”, „Jak rozpętałem II wojnę światową”

Robert Janson
muzyk urodzony w Czeladzi
komponował do takich filmów jak Młode Wilki, Nocne Graffiti

Monika Jarosińska
Aktorka z Będzina. Znana z serialu telewizyjnego „Samo życie”.

Stanisław Jędryka
Reżyser.
Urodzony 27 lipca 1933 roku w Sosnowcu. Najbardziej znany z filmów dla dzieci i młodzieży takich jak „Wakacje z duchami”, „Wyspa złoczyńców” (na podstawie pierwszej książki Zbigniewa Nienackiego o przygodach Pana Samochodzika), „Podróż za jeden uśmiech”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Szaleństwo Majki Skowron” a także „Zielonych lat” i „Do góry nogami”, filmów opisujących dzieciństwo w czasach wojny.

Jan Kiepura
Aktor i śpiewak z Sosnowca. Grał w wielu filmach muzycznych.

Ilona Kuśmierska
Aktorka. Urodzona w Czeladzi (choć inne źródła podają Zabrze), przez pierwsze lata życia mieszkała w Czeladzi. Najbardziej znana rola w filmie „Sami swoi”.

Henryk Kuźniak
muzyk filmowy
urodzony w Czeladzi
Napisał m.in. muzykę do „Seksmisji', „Va Bank”, „Na kłopoty Bednarski”.

Andrzej Mastalerz
Aktor. W 1989 roku ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. Zagrał m.in. w filmach „Wojaczek”, „Angelus”, „Kroll”, „Dekalog”, „Syzyfowe prace”. Ostatnio wystąpił w koprodukcji czesko-polskiej pt „Bracia Karamazow”. Film ten został zgłoszony jako kandydat do Oskarów.

Hanna Parysiewicz
Urodzona 1 lipca 1907 roku w Łagiszy (obecnie dzielnica Będzina). Grała w filmach „Kochajmy syrenki”, „Niekochana”. Zmarła 22 lipca 1968 roku.

Magdalena Piekorz
Reżyserka filmów dokumentalnych i fabularnych („Pręgi”, „Senność”). Urodzona w Sosnowcu 2 października 1974 roku. Filmy dokumentalne kręciła za granicą m.in. w byłej Jugosławii.

Stanisław Wygodzki
poeta i pisarz urodzony w Będzinie
autor nowel na podstawie których powstały filmy: Czarna Suknia (1967), Drugi Brzeg (1962)


Filmy

Dezerter
reż Witold Lesiewicz
rok 1958
Sensacyjny dramat wojenny nakręcony w 1958 roku. Akcja filmu dzieje się podczas II Wojny Światowej. Bohater filmu, Robert, zostaje wcielony siłą do Wermahtu. Ucieka z wojska i ukrywa się w opuszczonej kopalni, w miejscu, gdzie schowany został polski skarb kościelny.
Film kręcony między innymi w Sosnowcu.

Czarne Skrzydła
reż Ewa Petelska, Czesław Petelski
rok. 1962
Akcja filmu toczy się w Zagłębiu Dąbrowskim i jest obrazem konfliktów społecznych i politycznych międzywojennej Polski. Akcja literackiego pierwowzoru toczyła się między innymi w Domu Ludowym w Dąbrowie Górniczej, jednak Petelscy zrezygnowali z włączenia tego miejsca do swojego filmu.
Film powstał na podstawie powieści Juliusza Kadena-Bandrowskiego o tym samym tytule, zmieniając jednak ogólne przesłanie. O ile książka napisana została przez byłego adiutanta Piłsudskiego, kronikarza I Brygady Legionów, o tyle film nakręcony w 1962 roku wielu nazwało propagandą PRL-u i ruchu robotniczego.
Choć większość filmu kręcona była na Śląsku, w filmie można zauważyć także dzielnicę Będzina, Warpie-Kamionkę.

Zawsze w niedzielę
reż. Ryszard Ber
1966
Film kręcony na Stadionie Ludowym w Sosnowcu. Występują: Jerzy Turek i Kalina Jędrusik.

Zielone lata
reż Stanisław Jędryka
rok 1979
Film o trójce dzieci o różnym pochodzeniu (Polak, Żyd i Niemka), przyjaciół dorastających w Sosnowcu w przededniu II wojny światowej. Film pokazuje zderzenie dziecięcego, niewinnego spojrzenia na świat i przyjaźń z brutalnością wojny i konfliktami dorosłych.

Rycerz
reż Lech Majewski
rok produkcji 1980
Film historyczno-fantasy, średniowieczna ballada rycerska. Fabularny debiut znanego polskiego reżysera Lecha Majewskiego. Akcja toczy się w średniowiecznym królestwie.
Film kręcony był na zamku w Ogrodzieńcu.

Anna i wampir
reż Janusz Kidawa
rok 1981
Sprawa „Wampira z Zagłębia”. Zdjęcia w Będzinie, Sosnowcu, Czeladzi i Dąbrowie Górniczej. Film jest opowieścią o poszukiwaniach i ściganiu wampira z Zaglebia.

Odyseusz
Reżyser: Antoni Halor
Rok: 1981
Czas trwania: 19 min.
Producent: WFDiF Warszawa
Opis:
Film dokumentalny. Portret studenta polonistyki z Sosnowca. Jest rok 1981. Kamera towarzyszy chłopakowi w drodze na uczelnię, na wykładach, na spotkaniach z przyjaciółmi. Nieustannie przypominany jest mit Odyseusza i jego wędrówki, sam bohater filmu wyznaje, że łatwiej mu zrozumieć Dublin Joyce'a niż Sosnowiec.

Mur (The Wall)
reż Robert Markowilz, Jerzy Antczak
rok 1982
Film powstaje w Sosnowcu w 1980 roku. Jest koprodukcją polsko-amerykańską, jednak w Polsce nigdy nie wszedł na ekrany kin. Film opowiada o powstaniu w warszarskim getcie, natomiast nakręcony został wśród przeznaczonych do rozbiórki zabudowań „starej” Środuli, w okolicach gdzie podczas II wojny światowej także istniało getto. Zdjęcia robione były przy ulicach Słowackiego, Okrzei, Dekerta.

Powrót wabiszczura
rok 1982
Leon Niemczyk, Hanna Stankówna
Film obyczajowy kręcony w Żarkach.

Hallowed be Thy Name (Behind the Iron Curtain)
rok 1984
teledysk grupy Iron Maiden
Gwiazda heavy-metalu Iron Maiden w 1984 roku, jako jedna z pierwszych grup muzycznych z Zachodu przyjechała do Polski. Oprócz koncertów członkowie zespołu zwiedzali także nasz kraj. Jednym z punktów był zamek w Ogrodzieńcu. Zapis wideo z tej wyprawy został włączony do teledysku "Hallowed by Thy Name"

Zabij mnie glino
reż Jacek Bromski
rok: 1988
występują m.in. Bogusław Linda, Piotr Machalica
Akcja filmu dzieje się m.in. w Sosnowcu.

Młyn i krzyż
rok 2008
najnowszy film Lecha Majewskiego
kręcony m.in. na Zamku w Będzinie

Plan
reż. Sławomir Pstrong
rok 2008
Jednym z planów zdjęciowych było lotnisko w Pyrzowicach.

Doktor Judym
reż Włodzimierz Haupe, 1975
Akcja filmu (tak jak książkowego pierwowzoru) dzieje się m.in. w Sosnowcu.
Występują m.in. Jan Englert, Władysław Hańcza, Piotr Fronczewski.

Daleko od szosy
reż Zbigniew Chmielewski, 1976
Akcja dzieje się m.in. przy budowie drogi w Czeladzi.

Pejzaż horyzontalny
reż Janusz Kidawa, 1978
Na filmie przedstawiona jest budowa Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej oraz losy osób przybywających z różnych części kraju do pracy na Zagłębie.

Ślad na ziemi
reż Zbigniew Chmielewski, 1979
Serial opowiadający o robotnikach zatrudnionych przy budowie Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej.

Dom
reż Jan Łomnicki, 1980-2000
W serialu wykorzystane zostały lokalizacje zdjęciowe szpitala miejskiego w Będzinie oraz Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej. Ciekawostką jest, że dyrektora szpitala w Będzinie zagrał reżyser serialu „Janosik” Jerzy Passendorfer.

Zemsta
reż Andrzej Wajda, 2002
Najważniejszym plenerem dla najnowszej ekranizacji sztuki Fredry stał się zamek w Ogrodzieńcu.

Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka