WSPIERAJĄ NAS
POZNAJEMY ZAGŁĘBIE


E-book o historii Zagłębia Dąbrowskiego:

Projekty Realizowane












Społeczność
Polecamy




Apel do mediów o uszanowanie różnorodności województwa

Strona Piotra Bieleckiego

Kącik Regionalisty

Paweł Bogocz - kandydat na prezydenta miasta Będzin
Piotr Bielecki 13.11.2014
cay artyku
WŁODZIMIERZ WÓJCIK. MOJE REFLEKSJE PRZED WIELKĄ GRUNWALDZKĄ ROCZNICĄ
Wojciech Pudło 21.06.2010
Urodziłem się w Łagiszy, niemal u stóp malowniczej góry dźwigającej nobliwe mury będzińskiego Zamku Kazimierza Wielkiego. Nic dziwnego, że przez całe życie jestem szczególnie uczulony na historię. Patrząc z nadzieją na przyszłość, zawsze liczę się z doświadczeniami historycznymi polskiego narodu. W przeszłości bowiem można znaleźć bezcenne nauki determinujące nasze zamierzenia i marzenia. Właśnie teraz, w roku 2010 pragnę opowiedzieć o inspirującej roli wizji będzińskiego zamku w moim zainteresowaniu historią.
cay artyku
Założyciel Będzina - Kazimierz Wielki (autor: prof. Włodzimierz Wójcik)
Piotr Bielecki 07.06.2010
Będzin szczyci się tym, że jego założycielem był wspaniały polski monarcha, Kazimierz Wielki. Ponieważ właśnie mija siedemset lat od daty jego urodzin, społeczeństwo i władze miasta czczą swojego fundatora uroczystościami w ramach „Roku Kazimierza Wielkiego”. O tym „królu chłopów” można pisać wiele okolicznościowych tekstów, ale mnie pociąga spojrzenie na wspaniałego władcę oczyma czwartego wieszcza narodowego – Stanisława Wyspiańskiego.
cay artyku
"Katastrofa podziemna przed stu laty na kopalni "Reden" w Dąbrowie Górniczej".
Piotr Bielecki 26.05.2010
Katastrofa górnicza na kopalni \"Reden\" która miała miejsce w 1836 roku zainspirowała
Henryka Jana Bednarskiego (pseudonim literacki Henryk Kolibrzyk), górnika-poetę do napisania
wierszowanego poematu \"Katastrofa podziemna przed stu laty na kopalni \"Reden\" w Dąbrowie Górniczej\".
Utwór ten, wraz ze zbiorem innych prac tego autora został wydany w Dąbrowie Górniczej w 1932 roku
przez Dąbrowskie Zakłady Drukarskie \"Sztuka\".
cay artyku
TRZEBYCZKA
Dariusz Jurek 08.05.2010
Wiersz Lecha Piwowara (1909-1940) o potoku Trzbyczka, dopływie Czarnej Przemszy.
cay artyku
Lech Piwowar
Piotr Bielecki 13.04.2010
Urodził się w 1909 roku w Dąbrowie Górniczej. Syn Adama Piwowara, pierwszego prezydenta Dąbrowy Górniczej,oraz Haliny z Czechowskich - działaczki niepodległościowej, nauczycielki.
Uczęszczał do Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. Następnie zgłosił się na ochotnika do Szkoły Podchorążych w Krakowie. Przypieczętowaniem tego okresu jego życia było odbycie służby wojskowej w I pułku Strzelców Podhalańskich, gdzie otrzymał stopień porucznika rezerwy.
cay artyku
Wielkanocne refleksje zagłębiowskie
Piotr Bielecki 01.04.2010
Na początku dwudziestego pierwszego stulecia zwykle żyjemy w gąszczu, irytującym natłoku wyrazów, a więc rzeczowników, czasowników, przymiotników, takich, jak: procedura, priorytet, przetarg, afera, korupcja w prokuraturze, policji i sądownictwie, eksmisja rodzin z dziećmi na bruk, rewaloryzacja, lista dłużników, oprocentowanie, stopy procentowe, pedofilia, nepotyzm, gry hazardowe, narkomania, prywatyzacja, podatek Belki, koszty przesyłów energii elektrycznej, molestowanie, „wyprowadzanie” milionów złotych z banków. Tego rodzaju rejestr leksykalny – wielekroć budzący grozę – idzie w nieskończoność. Męczy on nas przez cały rok, niczym ostry gwóźdź w przemoczonym bucie zimową porą. Nic dziwnego, że na przełomie lutego, marca i kwietnia lubię – wbrew wszystkiemu, na siłę – przywoływać w myślach słownictwo z całkiem innego pola semantycznego. Jest to moja „domowa” psychoterapia.
cay artyku
Refleksje o Śląsku i Zagłębiu
Piotr Bielecki 14.03.2010
W ostatnich kilkunastu latach zdarzają się niekiedy takie oto scenki. Mieszkaniec Warszawy, Gdańska czy Przemyśla telefonuje do jakiegoś mieszkańca Będzina, Dąbrowy Górniczej czy na przykład Czeladzi – w sprawie osobistej czy służbowej – i przy okazji grzecznościowo pyta: „A co tam słychać, u was na Śląsku?” Tego rodzaju pytanie bywa wielekroć przyjmowane z sarkazmem, czy nawet z wyraźnie manifestowanym oburzeniem. Można ostatecznie przełknąć fakt, że sosnowiczanin mieszka w województwie śląskim (tak sprawa została autokratycznie postanowiona za rządów premiera Jerzego Buzka), ale… sosnowiczanin, czy będzinianin nie czuje się Ślązakiem i pamięta że za wojewody katowickiego, Aleksandra Zawadzkiego mieliśmy województwo o nazwie osobowej Śląsko-Dąbrowskie, a za czasów Edwarda Gierka Śląsko-Zagłębiowskie. Zresztą regionalna organizacja „Solidarności” określa się – i słusznie - jako Śląsko-Dąbrowska, a w Warszawie dawny most Kierbedzia nazywa się do dzisiaj mostem Śląsko-Dąbrowskim.
cay artyku
Region w pigułce
Historia
Obszar i granice
Herb i barwy
Ludzie
Legendy i podania
Muzea i galerie
Kinematografia
Ciekawostki

Kącik Regionalisty

Doł±cz do nas
czyli zapraszamy
do działania

Wesprzyj
nasze
działania

Warte czytania








Nasi partnerzy




_

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.
statystyka